
Tajna historia XX wieku
Sezony i odcinki
Seria 1
12 odcinków- 22m
Sprawa komandora Kłoczkowskiego (1)
ORP Orzeł nowoczesny, bardzo groźny okręt podwodny, noszący imię swojego wielkiego poprzednika - Orła z 1939 roku, który wsławił się piękną, bohaterską ucieczką z internowania w Talinie, tego który storpedował niemiecki transportowiec z wojskiem, tego który zaginął w 1940 roku. Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z tym naszym walecznym Orłem, ale to nie jedyna tajemnica tamtego okrętu...
- 22m
Sprawa komandora Kłoczkowskiego (2)
Dokończenie dokumentu o najsławniejszym polskim okręcie podwodnym ORP "Orzeł".
- 22m
Własow
Daleko od pól bitewnych frontu wschodniego, nad mazurskimi jeziorami, rozegrał się jeden z tragicznych i do dzisiaj nie wyjaśnionych epizodów II Wojny Światowej. Czy właśnie w tym miejscu historia mogła potoczyć się zupełnie innym torem, zmieniając obraz powojennej Europy?
- 22m
Człowiek, który chciał zabić Hitlera
Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej, jak np. zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku w Gierłoży koło Kętrzyna, znanego jako "Operacja Walkiria", który mógł zmienić historię świata. Zamachowcem był Claus von Stauffenberg, ale historia całkowicie zapomniała o innym - generale Helmucie Stieffie. Jaki był jego udział w zamachu, który miał zmienić bieg historii?
- 22m
Największa tajemnica twierdzy Boyen
XIX-wieczna twierdza Boyen pod Giżyckiem odegrała szczególną rolę w wielkich zmaganiach I wojny światowej. Jak to możliwe, że obrona starej ceglanej fortecy mogła mieć wpływ na walki toczone przez milionowe armie?
- 22m
Państwo Hitlera
Ogromne betonowe bloki, rozerwane siłą wybuchu tysięcy ton trotylu. To pozostałości po budynkach, które miały chronić Adolfa Hitlera i najbliższych mu ludzi na niewielkim skrawku ziemi na Mazurach w wilczym szańcu. To czas najbardziej krwawy w historii cywilizacji.
- 22m
Morska twierdza (1)
Trudno wśród drzew i krzaków odkryć prawdziwy charakter tych pagórków. Tylko linie kolejki wąskotorowej zdradzają ich prawdziwy charakter. W tych pagórkach ukryto magazyny amunicyjne Rejonu Umocnionego Hel.
- 22m
Morska twierdza (2)
Rankiem 1 września 1939 roku, gdy mgła odsłoniła lotnisko pod Słupskiem, piloci zajęli miejsca za sterami samolotów aby wykonać rozkaz zaatakowania polskich portów i okrętów. Jeszcze nikt na świecie nie znał niszczącej siły bombowców, które atakując z lotu nurkowego mogły uderzać bardzo celnie. Tylko garstka teoretyków lotnictwa zdawała sobie sprawę, że w nadchodzącej wojnie samoloty będą najgroźniejszym wrogiem okrętów.
- 22m
Umarło miasto
Kostrzyn nad Odrą - Küstrin. Kiedyś to było bogate, piękne i dość duże miasto. W 1945 roku, po kilkutygodniowej agonii, umarło nagle..
- 22m
Westerplatte. Inna prawda
Tam "oficjalnie" rozpoczęła się II wojna światowa. Była to także pierwsza bitwa tej wojny. W razie ataku Polscy żołnierze mieli bronić się 6 godzin. Walczyli jak lwy przez 7 dni, dwadzieścia osiem razy dłużej niż od nich oczekiwano. Walczyli z prawie dwudziestokrotnie większymi siłami niemieckimi, posiadającymi ponad 100 cięzkich karabinów maszynowych, lotnictwo czterdziestu bombowców nurkujacych Ju-87 "Stuka", pancernik z ogromnymi armatami 280mm i 105mm, oraz 65 armat Wehrmachtu wyposażonych w ciężkie haubice 211mm. Polacy mogli im przeciwstawić "aż" jedno działo 76mm, dwa działka przeciwpancerne 37mm, i 18 ciężkich karabinów maszynowych...
- 22m
Milcząca barykada (1)
Na tej linii umocnień miało zatrzymać się każde uderzenie wojsk nacierających ze wschodu. Jednakże budowany od wielu lat, kosztem ogromnych nakładów - Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront Oder-Warthe-Bogen, albo Ostwall - Mur Wschodni) na wschodniej granicy Rzeszy nie spełnił swojego zadania. Dlaczego? Od samego początku był tylko teatralną dekoracją dla politycznego spektaklu, który rozgrywał Adolf Hitler...
- 22m
Milcząca barykada (2)
Na tej linii umocnień miało zatrzymać się każde uderzenie wojsk nacierających ze wschodu. Jednakże budowany od wielu lat, kosztem ogromnych nakładów - Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront Oder-Warthe-Bogen, albo Ostwall - Mur Wschodni) na wschodniej granicy Rzeszy nie spełnił swojego zadania. Dlaczego? Od samego początku był tylko teatralną dekoracją dla politycznego spektaklu, który rozgrywał Adolf Hitler...
Seria 2
20 odcinków- 22m
Straceńcy
Na kopułach pancernych polskich schronów Obszaru Warownego Śląsk widnieją tajemnicze otwory. Coś przepaliło stal, grubą na 20 cm. Tam w grudniu 1930 roku Niemcy przeprowadzili próby nowej, nieznanej światu broni. Użyli jej w czasie ataku na belgijską twierdzę Eben Emael w maju 1940 roku. Wtedy 80 komandosów w ciągu 36 godzin zdobyło twierdzę bronioną przez 800 żołnierzy. Straceńcy wygrali swoją pierwszą bitwę.
- 22m
Woda i ogień
Generał Wasilij Czujkow twierdził, że w lutym 1945 roku Armia Czerwona była gotowa do podjęcia ofensywy na Berlin, lecz Stalin nakazał skierowanie wojsk przeciwko Grupie Armii „Wisła” na Pomorzu. Dlaczego opóźnił o ponad dwa miesiące ofensywę, której wcześniejsze rozpoczęcie mogło oszczędzić życie setek tysięcy żołnierzy i więźniów obozów koncentracyjnych? W dodatku realna stawała się groźba wysadzenia gigantycznej podnośni statków w Niederfinow (zgodnie z rozkazem Hitlera z 19 marca) i zalania terenów nad Odrą, co mogło bardzo poważnie opóźnić działania Armii Czerwonej na decydującym froncie.
- 22m
Do boju
Wojska desantowe to formacja o wyjątkowo agresywnym charakterze. Dowodzą tego plany marszałka Tuchaczewskiego, który planował podbój Europy, jak i drugowojenne działania. A jednak dzisiaj wszystkie państwa NATO utrzymują i rozwijają te oddziały, które np. w USA mają wielkość dywizji. Rosja ma ich sześć. Jaka jest prawda?
- 22m
Narodziny siły
O tej formacji mówiło się, że to oddziały „jednorazowego użytku”, gdyż straty w boju były szczególnie duże, dużo większe niż w innych rodzajach wojsk. To wynikało z charakteru misji do jakich ich kierowano: daleko za liniami wroga, w okrążeniu, bez łączności z własnymi siłami. I choć zawsze byli nieliczni wobec masy żołnierzy w innych rodzajach wojsk, zlecano im najważniejsze i najtrudniejsze zadania. Pierwsze próby sformowania tych wojsk podejmowano już w końcu I wojny światowej. Również w przedwojennej Polsce próbowano utworzyć wojska powietrznodesantowe.
- 22m
Nowa wojna
Betonowe przyczółki w pobliżu brzegu Odry pod Cedynią zastanawiają. Urywają się daleko od rzeki. W jakim celu je wybudowano? Wykorzystano je w czasie ćwiczeń Układu Warszawskiego „Bariera 79” w 1979 roku. Czy był to sprawdzian wielkiej inwazji na Zachód?
- 22m
Decydujący czas
W lutym 1945 roku wojska hitlerowskie rozpoczęły dwie wielkie operacje na północy Polski. Zacięte walki wydają się nie mieć sensu. Dlaczego wobec przegranej wojny podjęto próbę ofensywy, która wobec przewagi wojsk Armii Czerwonej nie miała sensu? A może chodziło o obronę rakietowego ośrodka w Peenemünde, leżącego na zapleczu terenu tych operacji, aby opóźnić zajęcie go przez aliantów i uratować dokumentację, która była najcenniejszym trofeum tamtej wojny?
- 22m
Droga do Polski
Walka żołnierzy, którzy obsadzili schrony w Węgierskiej Górce była krótka. Bronili się przez półtora dnia, co i tak było dowodem niezwykłego męstwa, gdyż w schronach nie było wentylacji, a beton jeszcze nie zastygł. Po drugiej stronie granicy, w Czechach gigantyczne schrony przeszły w niemieckie ręce bez jednego wystrzału. Jaka jest więc cena bohaterstwa?
- 22m
Prezentuj broń
W 1936 roku, kilka miesięcy po śmierci marszałka Piłsudskiego rozpoczęła się wielka modernizacja polskiej armii. Czy więc to Piłsudski blokował unowocześnienie naszego wojska? Czy mogliśmy lepiej się przygotować do odparcia hitlerowskiego i sowieckiego najazdu?
- 22m
Zapomniani bohaterowie
Schrony bojowe nad Narwią pod Nowogrodem były miejscem niesłychanie zaciętych dwudniowych walk we wrześniu 1939 roku. A jednak przez wiele lat po wojnie o tej bitwie nic nie mówiono. Wielka, a zapomniana bitwa. Jak to możliwe? Dlaczego zapomnieliśmy o naszych bohaterach?
- 22m
Twierdza
Przemyśl, jedna z największych twierdz w Europie, poddała się po 137 dniach oblężenia przez wojska rosyjskie w marcu 1915 roku. Czy to głód zmusił obrońców do kapitulacji? A może obawa przed buntem załogi kazała dowódcy twierdzy wydać rozkaz zniszczenia obiektów obronnych, całego uzbrojenia i kapitulacji?
- 22m
Linia Mołotowa
Czy Hitler rozkazując zaatakować ZSRR 22 czerwca 1941 roku uprzedził rozkaz Stalina o dwa tygodnie? Nie. Zwolennicy tej wersji powołują się na ukształtowanie i warunki budowy linii Mołotowa. Mylą się. Prawda była inna.
- 22m
Tajemnica miasta
W Golm, kilka kilometrów od Świnoujścia jest cmentarz ofiar wielkiego nalotu alianckich bombowców na to miasto. Dlaczego nadmorski kurort stał się celem ataku w końcu wojny? Wojenna prawda ujawnia obraz daleki od sielankowej wizji wypoczynkowej miejscowości nad Bałtykiem. Świnoujście miało stać się wielką bazą okrętów podwodnych z gigantycznymi schronami. Ale to nie jedyna tajemnica miasta.
Seria 3
12 odcinków- 22m
Tajemnica Dirksena
- 22m
Złoto Wrocławia
- 22m
Pałac na uboczu
- 22m
Tajemnica Herberta
- 22m
Skarb obozów
- 22m
Kozacka dolina
- 22m
Zabić Amerykę (1)
- 22m
Zabić Amerykę (2)
- 22m
Droga do gwiazd
- 22m
Największa tajemnica klasztoru
- 22m
Zagadka Luftmuny
- 22m
Grundmann
- 22m
Wehrwolf
Przez 10 powojennych lat Urząd Bezpieczeństwa Publicznego ścigał oddziały niemieckiej partyzantki Wehrwolf, działające na terenie Dolnego Ślaska. Czy rzeczywiście była to tak groźna organizacja, że broniła się do 1956 roku o czym świadczą meldunki UB?
- 22m
Paliwo wojny (1)
Gigantyczna fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Choć była to produkcja całkowicie nieopłacalna. Wytworzenie tony benzyny syntetycznej wymagało zużycia 7 ton węgla. Hitlerowskie Niemcy nie mogły jednak zważać na rachunek ekonomiczny w sytuacji, gdy wojsku brakowało benzyny. A to brak paliwa ostatecznie przyczynił się do klęski nazizmu.
- 22m
Paliwo wojny (2)
Gigantyczna fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Choć była to produkcja całkowicie nieopłacalna. Wytworzenie tony benzyny syntetycznej wymagało zużycia 7 ton węgla. Hitlerowskie Niemcy nie mogły jednak zważać na rachunek ekonomiczny w sytuacji, gdy wojsku brakowało benzyny. A to brak paliwa ostatecznie przyczynił się do klęski nazizmu.
- 22m
Miasto ograbione
Przez półtora miesiąca po upadku powstania każdego dnia z miasta wyjeżdżało kilkadziesiąt samochodów ciężarowych. Wiozły rabowane przedmioty codziennego użytku i skarby naszej kultury. Rozmiar grabieży był tak duży, że dowódcy wojskowi byli zmuszeni sprowadzić niemieckie firmy transportowe z Berlina i Drezna. Dokąd i co wywożono? Klecina i Tyniec Mały to tylko dwie z wielu miejscowości, do których trafiały transporty zabytkowych przedmiotów z ograbianego miasta.
- 22m
Strzelnica
Gdy wybuchła I wojna światowa wojska niemieckie miały 12 tysięcy ciężkich karabinów maszynowych. Alianci tylko kilkaset. Dowódcy brytyjscy i francuscy nie docenili tej broni, która określiła bieg Wielkiej Wojny. To broń strzelecka milionów żołnierzy, a nie wielkie działa, okręty, samoloty i czołgi przesądziły o biegu historii początków XX wieku.
- 22m
DAG
Niemcy uwierzyli swojemu Führerowi, że przywróci wielkość ich narodu i naprawi „krzywdę” wyrządzoną im w 1918 roku. Dlatego opowiedzieli się za zbrojeniami i wojną, nie zdając sobie sprawy, że nie są do niej przygotowani i musi zakończyć się to klęską. Już w listopadzie 1939 roku, a więc nieco ponad miesiąc po zakończeniu walk w Polsce dowództwo wojsk niemieckich rozpoczęło intensywne przygotowania do naprawienia przedwojennego błędu, czyli niedostatecznego uzbrojenia armii. Jednym z działań była decyzja o wybudowaniu wielkich zakładów amunicyjnych DAG Fabrik Bromberg pod Bydgoszczą. Te zakłady nigdy nie były atakowane przez alianckie lotnictwo, choć działająca na ich terenie komórka wywiadu AK przesyłała do Londynu precyzyjne informacje. Dlaczego tak się stało?
- 22m
Magazyn prochu (1)
Wynalezienie prochu bezdymnego w II połowie XIX wieku zmieniło bieg historii. Sprawiło, że dotychczasowa polityka militarna polegająca na blokowaniu możliwych kierunków ofensywy wrogów straciła sens. Cóż tak niezwykłego było w tej substancji? Dlaczego władze Niemiec nie zauważyły nadciągającej zmiany i z uporem budowały twierdze i instalowały w nich armaty miotające pociski siłą prochu czarnego (dymnego) skoro istniał już o wiele potężniejszy proch bezdymny?
- 22m
Magazyn prochu (2)
Wynalezienie prochu bezdymnego w II połowie XIX wieku zmieniło bieg historii. Sprawiło, że dotychczasowa polityka militarna polegająca na blokowaniu możliwych kierunków ofensywy wrogów straciła sens. Cóż tak niezwykłego było w tej substancji? Dlaczego władze Niemiec nie zauważyły nadciągającej zmiany i z uporem budowały twierdze i instalowały w nich armaty miotające pociski siłą prochu czarnego (dymnego) skoro istniał już o wiele potężniejszy proch bezdymny?
Seria 4
14 odcinków- 22m
Ostatnia linia
Czechosłowacja mogła stworzyć silną linię obronną południowej granicy Polski. Był to rejon o szczególnym znaczeniu dla naszego państwa, gdyż stamtąd droga prowadziła wprost do Górnego Śląska. Nie stało się tak, gdyż rządy Czechosłowacji i Polski nie potrafiły zapomnieć o historii z 1919 roku, gdy wojska czeskie zajęły Zaolzie. Brak porozumienia w 1938 i 1939 roku przekreślił możliwości wspólnej obrony przed potężnym wrogiem. Nowoczesne czeskie umocnienia, których przedstawiony w programie schron bojowy Brzezinka był najlepszym przykładem, zostały zmarnowane.
- 22m
Zdrada monachijska
Program zrealizowany w czeskich umocnieniach w rejonie miasta Nachod, gdzie w 1937 roku przystąpiono do budowy gigantycznych umocnień. Schrony bojowe chronione przez żelbetowe ściany i stropy o grubości do 2,5 m, wyposażone w nowoczesne działa i karabiny maszynowe stanowiłyby zaporę nie do przebycie dla wojsk niemieckich, które do wybuchu II wojny światowej nie miały ciężkiej artylerii oblężniczej. A jednak w październiku 1938 roku, na mocy postanowień z Monachium mocarstwa demokratyczne zdecydowały się oddać te umocnienia hitlerowskim Niemcom, choć nie było to uzgodnione z rządem czechosłowackim.
- 22m
Boże, chroń cara
Prywatna tragedia carskiej rodziny, którą była hemofilia, nieuleczalna choroba carewicza Aleksieja, miała bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane przez Mikołaja II, jako szefa państwa i Naczelnego Wodza. Gigantyczny potencjał militarny Rosji został zmarnowany, a sytuacja wykorzystana przez bolszewików.
- 22m
Decydujący front
Uwaga historyków skupia się na pierwszowojennych walkach na froncie zachodnim, gdy to sytuacja na wschodzie, na polskich ziemiach miała ogromny, a może nawet decydujący wpływ na bieg wojny. Dowództwo kajzerowskie zdołało początkowe klęski ich armii w Prusach Wschodnich zamienić w wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem, które zmieniło sytuację na tym froncie. Jedną z głównych przyczyn było świetne przygotowanie tego kraju do obrony. Zapomniane, zarośnięte fortyfikacje nad jeziorem Guzianka, schrony kolejowe w Rucianem-Nida, twierdza Boyen w Giżycku spełniły swoją rolę.
- 22m
Wizna
Obronny pas, który w 1939 roku miał chronić nasze państwo od północy nie spełnił roli, którą mu przypisywano, gdyż budowany był za późno, a większość planowanych umocnień w Łomży, Nowogrodzie i Wiźnie nie została ukończona. A jednak polscy żołnierze trwali na stanowiskach zatrzymując niemieckie dywizje wdzierające się na terytorium RP od północy. Skapitulowali dopiero wtedy, gdy sytuacja stała się beznadziejna.
- 22m
Lekcja z historii
W 1914 roku wojska rosyjskie zadziwiająco łatwo wjechały do Piszu. Strategiczna droga prowadząca do miasta z południa nie była chroniona. Nie wybudowano tam umocnień. Pomne tych doświadczeń dowództwo Wehrmachtu w końcu lat 30-tych odpowiednio przygotowało obronę miasta budując schrony bojowe, garaże dla armat przeciwpancernych, zapory przeciwpancerne (tzw. zęby hipopotama), rowy. Wydawałoby się, że wykorzystano naukę z historii. Jednakże w 1944 roku wróg uderzył od drugiej strony, od wschodu.
- 22m
Twierdza Osowiec
Wielka twierdza Osowiec miała być zlikwidowana, gdyż cara do takiego kroku namówił szef Sztabu Generalnego gen. Suchomlinow. Na szczęście dla Rosjan nie doszło do tego (a sam generał w 1917 roku został skazany na katorgę za przekupstwo i malwersacje). We wrześniu 1917 roku Niemcy uderzyli na twierdzę. Przez wiele miesięcy trwały zacięte walki. Forty były ostrzeliwane przez najcięższą artylerię. Komendant raportował, że na twierdzę spadło 120 tysięcy pocisków. Jak mogła wytrzymać takie bombardowanie? W 1915 roku Niemcy użyli gazu, który zabił 3 tysiące rosyjskich żołnierzy. A jednak nie udało im się zdobyć Osowca.
- 22m
Jak umierały twierdze (1)
Cytadela w twierdzy Grudziądz, wybudowana gigantycznym kosztem w końcu XVIII wieku, już niecały wiek później okazała się zupełnie nieprzygotowana do odparcia szturmu wojsk, dysponujących nowoczesnym uzbrojeniem. Co takiego się stało, że wielkie twierdze zaczęły umierać w XIX wieku, aby ostatecznie stracić swą wartość w wieku XX...
- 22m
Jak umierały twierdze (2)
Niemcy z uporem starali się utrzymać siłę cytadeli twierdzy Grudziądz, która straciła swą wartość ze względu na rozwój techniki wojskowej, który nastąpił w XIX wieku. Jednym ze sposobów miało być wybudowanie pierścienia fortów. Pancerne kopuły obserwacyjne, pancerne wieże artylerii, betonowe wzmocnienia stropów fortecznych budynków i betonowe stanowiska dla armat Grusona miały zwiększyć przydatność twierdzy Grudziądz w nowych czasach. Czy spełniły swoje zadanie?
- 22m
Kto chciał zabić Hitlera…
Bogusław Wołoszański przedstawia kulisy spisku oficerów mającego na celu eliminację przywódcy III Rzeszy. Czy plany miały szansę powodzenia? Kto i jak miał przeprowadzić zamach? Gdzie chciano usunąć Hitlera?
- 22m
Tarcza i miecz
Początki broni pancernej i jej rozwój. Jakim potencjałem dysponowała w 1939 roku III Rzesza? W jaki sposób z czołgami radziło sobie Wojsko Polskie?
- 22m
Morze, nasze morze…
W końcu lat 30-tych XX wieku Kierownictwo Marynarki wojennej przystąpiło do modernizacji naszej floty. Zakupiono dwa wielkie oceaniczne okręty podwodne Orzeł i Sęp, z których każdy kosztował 20 mln zł. Planowano zakupienie trzech równie wielkich. Czy te jednostki były potrzebne naszej marynarce operującej na Bałtyku? Zapewne myśleliśmy o koloniach, ale okazuje się, że i na Bałtyku mogły odegrać ważną rolę.
Seria 5
12 odcinków- 22m
Pałac nad jeziorem
Do pałacu rodziny Lehndorfów w Sztynorcie na Mazurach w 1941 roku wprowadził się minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop. Gospodarzy kazał przenieść do prawego skrzydła, a sam zamieszkał w lewym. Wybrał to miejsce nie tylko dlatego, że odpowiadało jego próżności, ale było położone blisko kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Dopiero w lipcu 1944 roku dowiedział się, że gospodarz Henryk von Lehndorff był aktywnym uczestnikiem spisku antyhitlerowskiego i zamachu na Hitlera. Pałac stał się miejscem aktywności dwóch zajadłych wrogów, a Henryk zapłacił głową za działania przeciwko Führerowi.
- 22m
Broń XX wieku
W 1887 roku Alfred Nobel wynalazł proch bezdymny. Jego wynalazek spowodował błyskawiczny rozwój broni palnej. Już 30 lat później, pod koniec I wojny światowej powstał pierwszy pistolet maszynowy Thomson, jednak był zbyt drogi dla wojska. Dopiero w czasie II wojny światowej niemieckie MP40 stały się pierwszymi masowo produkowanymi pistoletami maszynowymi, a pod koniec tej wojny Niemcy zaczęli produkować StG-44, na bazie którego już po wojnie powstał sowiecki AK-47 i ten karabin, używany do dzisiaj, stał się najpopularniejszą bronią XX wieku. [Andrzej Stefański]
- 22m
Tajna misja starego czołgu
W wykazach stanu uzbrojenia naszego wojska z okresu międzywojennego w tajemniczy sposób „zaginęły” 72 czołgi Ft-17. Co jeszcze dziwniejsze, objęto to tajemnicą wojskową, a chodziło o bezużyteczne pojazdy pancerne z I wojny światowej. Próba wyjaśnienia tej zagadki prowadzi do jednej z najciekawszych spraw związanych z II RP: handel bronią. W latach 30-tych XX wieku nasz rząd łamiąc porozumienia międzynarodowe sprzedawał ogromne ilości broni do Hiszpanii objętej wojną domową. Eksportowym hitem były stare czołgi, sprzedawane po 100 tysięcy ówczesnych złotych.
- 22m
Jak zabić dyktatora
Czy plan likwidacji Stalina miał szanse powodzenia? W jaki sposób Niemcy chcieli zabić przywódcę ZSRR?
- 22m
Sprawa Joachima Kuhna
Jeden z najbardziej aktywnych członków spisku antyhitlerowskiego, Joachim Kuhn, major służący w Dowództwie Wojsk Lądowych zdołał umknąć przed pościgiem po nieudanym zamachu 20 lipca 1944 r., uciekając do Rosjan. Znał wielką tajemnicę spiskowców: archiwum, które ukrył w Mamerkach. W 1945 roku NKWD przywiozło go na miejsce, gdzie wydobyto archiwum (do dziś nie opublikowane). Czy jednak usunięto wszystkie dokumenty? A może w Mamerkach pozostały jeszcze materiały o bezcennej wartości dla historii?
- 22m
Tajemniczy zamach (1)
30 listopada 1989 roku w ataku bombowym zamordowany został Alfred Herrhausen, szef Deutsche Bank. Zarówno cel, jak i sposób przeprowadzenia zamachu są zastanawiające; najdziwniejsze jest jednak, że do dokonania tego zamachu nikt się nie przyznał… Nawet oskarżana o jego przeprowadzenie Frakcja Czerwonej Armii (RAF) została ostatecznie zdjęta z oficjalnej listy podejrzanych w 2004 r. Kto więc stał za tym zamachem? Czy była to wschodnioniemiecka STASI, jak twierdzą Amerykanie?
- 22m
Tajemniczy zamach (2)
W listopadzie 1989 r. w niemieckim mieście Bad Homburg dokonano zamachu na Alfreda Herrhausena, szefa Deutsche Banku. Motywy działania zamachowców do dzisiaj nie zostały wyjaśnione. W tej akcji bojówkarze z Frakcji Czerwonej Armii, terrorystycznej organizacji lewackiej sponsorowanej przez tajne służby NRD, wykorzystali broń, która była wymyślona w czasie II wojny światowej.
- 22m
Gehlen
Co skrywał twórca zachodnioniemieckiego wywiadu?
- 22m
Legenda
Skąd sukces czołgu T-34? Dlaczego radziecki pojazd stał się symbolem Drugiej Wojny Światowej?
- 22m
Poczdam – narodziny Europy (1)
Konferencja Wielkiej Trójki w Poczdamie niewiele mogła zmienić w powojennej Europie, skoro najważniejsze decyzje podjęto już w Teheranie i Jałcie. Dla Polski kluczową sprawą było ustalenie biegu naszej granicy zachodniej. Jednakże w tej sprawie nasi zachodni sojusznicy, niechętni ustaleniu granicy na Odrze i Nysie nie zdecydowali się na żadne rozstrzygnięcie. Co nimi kierowało?
- 22m
Poczdam – narodziny Europy (2)
Prezydent Truman bardzo enigmatycznie poinformował Stalina, że USA mają broń o niezwykłej mocy. Chodziło o bombę atomową, czego nie ujawnił. Czy Stalin mógł zorientować się o czym mówił amerykański prezydent? Jakie konsekwencje dla światowej polityki miał ten fakt? Wydaje się, że amerykańska bomba powstrzymała Stalina przed rozpoczęciem nowej wojny światowej...
- 22m
Ostatnia twierdza
Polskie wojska cofające się przed Wehrmachtem we wrześniu 1939 roku potrafiły stawić twardy opór w twierdzy Modlin, która poddała się dopiero po kapitulacji Warszawy. Dlaczego Sztab Główny WP nie zaplanował obrony na linii Wisły, w starych twierdzach (Modlin, Dęblin, Różan, Osowiec itd.) zamiast wysyłać wojska do obrony na naszych granicach?
- 22m
Droga przez Wisłę
Przez dziesięciolecia Rosjanie budowali twierdzę Dęblin, która miała bronić ważnych szlaków przez Wisłę. Niespodziewanie zapadła decyzja o jej zburzeniu. Okazuje się, że stała za nią głupota jednego człowieka.
- 22m
Zamach na Lenina
Nagant, rewolwer, wzór 1895, kaliber 7,62mm. Ta broń mogła zmienić bieg historii świata i uratować miliony ludzi. Jak to możliwe? Kulisy zamachu na Władimira Iljicza Uljanowa ps. Lenin, jakiego 30 sierpnia 1918 roku dokonała Feiga Chaimowna Rojtblat-Kapłan.
Rok premiery
Dostępne języki
- Polski
Oceny
TMDB
8
Gatunek
- Dokumentalny
- War & Politics
Opis
Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Z programu dowiadujemy się m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką odegrał rolę podczas II wojny światowej, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto którego nie ma, poznamy tajną historię Westerplatte, sprawdzimy, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu, a także odkryjemy tajną historię ORP Orzeł.
Rekomendacje
Tła
Brak teł
Zacznij darmowy okres próbny już dziś!
Dołącz do CineBase i odkryj bogatą bibliotekę filmów, seriali oraz unikalnych treści, które masz zawsze pod ręką. Dzięki bezpłatnemu okresowi próbnemu możesz bez zobowiązań sprawdzić, co dla Ciebie przygotowaliśmy