
Polska z góry
Sezony i odcinki
Sezon 1
13 odcinków- 24m
Warszawa i okolice
Miasto Warszawa powstało prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Nazwa wywodzi się od rycerza o imieniu Warsz.
- 24m
Międzyodrze
Szybowanie ponad rozlewiskami i odnogami rzeki Odry
- 24m
Bieszczady
Bieszczadzki Park Narodowy to legendarne miejsce ucieczki od zgiełku. Najsłabiej zagospodarowany i zaludniony teren w Polsce jest schronieniem dla niedźwiedzi brunatnych, wilków, rysiów i żbików.
- 24m
Sudety Wschodnie
Są takie miejsca w Polsce, które trzeba zobaczyć. Są też takie, które z lotu ptaka wyglądają szczególnie zjawiskowo.
- 24m
Warmia
Trójkątny, zwężający się ku Bałtykowi pas ziemi, wbija się zielonym klinem między spokojną Dolinę Dolnej Wisły, a rozległy obszar zachodnich Mazur.
- 25m
Przemkowski Park Krajobrazowy
Przez blisko pół wieku Przemkowski Park Krajobrazowy tylko formalnie znajdował się na terytorium Polski. Od zakończenia II wojny światowej rządziła nim Armia Czerwona.
- 24m
Dolina Dolnej Wisły
Szybowanie nad miejscowościami i terenami Doliny Dolnej Wisły.
- 24m
Dolina Bugu
Najłatwiej powiedzieć o Bugu, że jest rzeką pogranicza. Nie wiadomo dokładnie, kiedy na rzece ustalono granicę, ale jej kresowemu charakterowi trudno zaprzeczyć. Bug i granica stały się właściwie synonimami.
- 24m
Chełm
Są tacy, którzy mówią, że najbardziej czarowne miejscowości są na wschodzie Polski. To określenie szczególnie pasuje do Chełma. Miasta położonego nad rzeką Uherką, w międzyrzeczu Wieprza i Bugu.
- 24m
Suwalszczyzna
Szukając polskiego bieguna zimna, automatycznie kierujemy nasze myśli w kierunku Suwałk. Przy granicy państwa rozciąga się Pojezierze Suwalskie. Tuż nad podlaskim Białymstokiem, na wschód od turystycznych Mazur.
- 25m
Słowiński Park Narodowy
W kolejnym odcinku „Polski z Góry” odkryjesz przepiękny Słowiński Park Narodowy oraz okoliczne nadmorskie miejscowości.
- 25m
Kaszuby
W której miejscowości znajduje się najmłodszy polski zamek? Czym charakteryzują się tajemnicze jeziora lobeliowe?
- 25m
Pokrzydowo i Pojezierze Brodnickie
W tym odcinku obejrzymy miedzy innymi Pojezierze Brodnickie
Sezon 2
13 odcinków- 24m
Karkonosze
Zobacz, jak z góry wyglądają Karkonosze i ich okolice – miejsce magiczne, położone w Sudetach Zachodnich, stanowią ich centralną część, od zachodu graniczą z Górami Izerskimi.
- 25m
Opolszczyzna
Województwo opolskie to jedno z najmniejszych województw, jednak jest wyjątkowo zróżnicowane. Opolszczyzna jest podobna do Szwajcarii ze względu na sąsiedztwo większych i ludniejszych sąsiadów.
- 25m
Dolina Bobru
Bogactwo zabytków na Dolnym Śląsku nie ma sobie równych w Polsce. To, co najważniejsze nie znajduje się w miasta, ale na prowincji, w małych, zapomnianych wsiach, gdzie na każdym kroku można znaleźć zamek, pałacyk, wzgórze.
- 25m
Park Mużakowski
Największym walorem okolic Zielonej Góry niewątpliwie jest przyroda. Obecne województwo lubuskie jest najbardziej zielonym rejonem Polski, lasy i użytki zajmują 50% powierzchni terenu, czyli 20% więcej niż średnia krajowa.
- 25m
Żuławy
Tereny wokół ujścia Wisły do Bałtyku przypominają Holandię. Wisła kończy swój bieg na terenach depresyjnych ciągnących się od Gdańska po Elbląg. Delta Wisły oferuje żyzne gleby, jedne z najpiękniejszych plaż i dobry klimat.
- 25m
Dolina Baryczy
Pogranicze Wielkopolski i Dolnego Śląska przez wiele lat stanowiło obszar rywalizacji, wyznaczało podział zaborów i podziałów kulturowych.
- 24m
Biebrzański Park Narodowy
Największy z polskich parków narodowych mieści się w kotlinie Biebrzy, pomiędzy Białymstokiem a Augustowem. Biebrzański Park Narodowy jest unikatowym na skalę europejską zespołem torfowiskowo-bagiennym.
- 25m
Świnoujscie
Gdyby ktoś chciał opisać Polskę z niecodziennej perspektywy, mógłby zacząć od północno-zachodnich zakątków naszego kraju.
- 25m
Szlak Piastowski
Gdy zastanowić się nad stereotypowym obrazem Wielkopolski, rzadko przychodzą na myśl turystyczne walory regionu.
- 24m
Wyżyna Lubelska
Rozciąga się w ramionach dwóch rzek: od Bugu na wschodzie po urokliwe krajobrazy małopolskiego przełomu Wisły. Środkiem wyżyny płyną jeszcze Wieprz i przecinająca Lublin rzeka Bystrzyca.
- 24m
Jura Krakowsko-Częstochowska
System twierdz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwany Orlimi Gniazdami, bierze swoją nazwę z podobieństwa do wysoko umiejscowionych, niedostępnych ptasich gniazd.
- 24m
Roztocze
Roztocze porównuje się do włoskiej Toskanii. Wynika to z podobieństw: pofałdowanego terenu przetykanego rzekami i ścianami lessowych wąwozów oraz żyznych gleb.
- 25m
Wzdłuż Gór Świętokrzyskich
Góry świętokrzyskie, to jedno z najstarszych pasm starego kontynentu. Region w znacznym stopniu przekształcony przez człowieka, zapisał się w historii, w literaturze, malarstwie i filmie.
Sezon 3
13 odcinków- 25m
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Tym razem polecimy nad industrialnym Górnym Śląskiem, najważniejszym regionem przemysłowym XX-wiecznej Polski. Na trasie znajdą się kopalnie, huty, fabryki i elektrownie, zarówno te nadal czynne, jak i pełniące dziś funkcje muzealne. Zobaczymy dawne pałace i majątki najbogatszych śląskich przemysłowców, Park Śląski w Chorzowie i ceglane familoki. Poznamy też historię o śląskim Kopciuszku.
- 25m
Łużyce Górne
Po II wojnie światowej część obszaru Łużyc znalazła się w granicach Polski. Jednak ten bogaty w złoża mineralne i piękne krajobrazy zakątek Europy miał swój naród, język i wielowiekową kulturę. Od Kwisy do Nysy Łużyckiej, od Borów Dolnośląskich po łagodne wzniesienia Izerów, Łużyce są krainą ciekawą i zmienną. Zobaczymy m.in. Zgorzelec, Bogatynię, zamek Czocha, Lubań i Bolesławiec.
- 25m
Z biegiem Wisły. Od Czerwińska do Torunia
Tym razem poszybujemy z biegiem Wisły, trasą z Czerwińska przez Wyszogród, Płock, Włocławek, Nieszawę i Ciechocinek do Torunia. Pogranicze Mazowsza i Kujaw przez wieki było areną ważnych wydarzeń, związanych m.in. z wojnami polsko-krzyżackimi. Przyjrzymy się dawnym warowniom, miastom o średniowiecznym rodowodzie, zabytkowym mostom, wysokim brzegom rzeki i nadwiślańskiej przyrodzie.
- 25m
Łódź - amerykańskie miasto
Rewolucja przemysłowa przyniosła na ziemie polskie nowoczesne technologie produkcji. Nowe fabryki potrzebowały pracowników. Tysiące ludzi uciekało z folwarcznej biedy w nieznaną, miejską rzeczywistość. Tak w XIX wieku formowała się industrialna Łódź. Przyjrzymy się ceglanej architekturze przemysłowej i bajkowym pałacom fabrykantów. Zobaczymy też Łowicz, Żyrardów i magnacką rezydencję w Nieborowie.
- 24m
Pobrzeże Koszalińskie
Pobrzeże Koszalińskie rozciąga się między doliną dolnej Parsęty na zachodzie a przylądkiem Rozewie na wschodzie. Jego malowniczy krajobraz tworzą piaszczyste plaże, przybrzeżne jeziora odcięte od Bałtyku mierzejami, wysokie klify, sosnowe lasy i ruchome wydmy. Zobaczymy nadmorską przyrodę oraz miasta i wakacyjne kurorty: Trzebiatów, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Koszalin, Darłowo, Słupsk i Ustkę.
- 24m
Podlasie Wschodnie
Czyste powietrze i ostatni pierwotny las Niziny Środkowoeuropejskiej to ważne, lecz niejedyne walory północno-wschodnich rubieży Polski. Ten słabo zurbanizowany region szczyci się cennymi zabytkami architektury barokowej. Słynie też z długiej tradycji budownictwa drewnianego oraz wielokulturowej spuścizny pogranicza. Na naszej trasie znajdą się: Białowieża, Kruszyniany, Supraśl i Białystok.
- 24m
Małopolska - region UNESCO
Przez kilkaset lat Małopolska była sercem Królestwa Polskiego. W dobie zaborów, już jako Galicja Zachodnia, stała się ważnym ośrodkiem polskiej kultury i dążeń niepodległościowych. Dziś Małopolska szczyci się największą liczbą obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Zobaczymy m.in. zabytki Krakowa oraz dawne kopalnie soli w Bochni i w Wieliczce.
- 24m
Od Wałbrzycha do Wrocławia
Zachodnia część Dolnego Śląska oglądana z góry.
- 24m
Podgórze Rzeszowskie
Wzdłuż dorzeczy Wisłoka i Sanu rozciąga się szeroki pas Podgórza Rzeszowskiego, kraina łagodnych wzniesień i malowniczych dolin, najdalej na wschód wysunięta część Kotliny Sandomierskiej. Podgórze leży na trasie odwiecznych migracji wschód-zachód, wiodącej od Morza Czarnego po Śląsk, w połowie drogi między Lwowem a Krakowem. Na naszej trasie znajdą się: Rzeszów, Przeworsk, Przemyśl i Krasiczyn.
- 24m
Śląsk Cieszyński
Chociaż najdłużej panowali tu Piastowie, Śląsk Cieszyński osiągnął szczyt rozwoju w państwie Habsburgów. Podzielony granicami, rzeką Olzą i graniami Beskidów, utrzymał poczucie wspólnoty. Do dziś zachowały się liczne świadectwa bogatej historii regionu i przenikania kultur. Poszybujemy nad Cieszynem, którego ładniejsza część należy do Polski, oraz Ustroniem, Szczyrkiem, Żywcem i Bielsko-Białą.
- 24m
Powiat Tatrzański
Widok tatrzańskich szczytów z lotu ptaka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Surowe piękno najwyższych polskich gór, zieleń porastających zbocza lasów i kosodrzewiny, błękit jezior i strumieni tworzą krajobraz niespotykany w innych miejscach kraju. Jednak Tatrzański Park Narodowy to niejedyny magnes na turystów. Już od XIX wieku przyciąga ich Zakopane i góralski folklor.
- 23m
Trasą kolei WKD do Grodziska Mazowieckiego
Rok 1927 był punktem zwrotnym dla rozwoju przewozów pasażerskich w Polsce oraz aglomeracji warszawskiej. Uruchomienie linii Elektrycznych Kolei Dojazdowych z centrum stolicy do Grodziska Mazowieckiego zrewolucjonizowało transport, handel, turystykę, rekreację, a także przemysł i lecznictwo na Mazowszu. Poszybujemy nad trasą WKD z Warszawy, przez Pruszków i Milanówek do Grodziska Mazowieckiego.
- 25m
Mazury Zachodnie
Odcinek specjalny, którego lokalizację wybrali widzowie, głosując w plebiscycie. Wygrał Nowy Świat, przysiółek leżący na krańcu Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Stamtąd poszybujemy w kierunku Mazur Zachodnich, przez Górzno, Lidzbark, Działdowo, Nidzicę, Gardyny, Grunwald i Olsztynek do Ostródy. Zobaczymy też malowniczy Kanał Elbląski, lecąc z Iławy i Ostródy do Elbląga.
Sezon 4
12 odcinków- 24m
Beskid Sądecki
Porośnięte lasem zbocza, rzeczne doliny, liczne szlaki wycieczkowe i uzdrowiska z tradycjami. Środkowo-zachodni fragment Beskidów oferuje to, co w polskich górach najcenniejsze, z dala od tłumów i gwaru miast. Na naszej trasie znajdą się zamki w Czorsztynie i w Niedzicy, Żegiestów, Muszyna, Krynica-Zdrój i Gorlice. Poszybujemy nad Dunajcem i posłuchamy historii o inkaskiej księżniczce Uminie.
- 23m
Puszcza Kampinoska
Drugi co do wielkości park narodowy Polski leży obok Warszawy i jest obmywany wodami Wisły. Dla mieszkańców stolicy Puszcza Kampinoska to miejsce rekreacji i kontaktu z naturą. Lasy sosnowe, piaszczyste wyspy i wydmy w pradolinie Wisły, bagna i łąki tworzą krajobraz parku. Zobaczymy też leżące na jego obrzeżach miejscowości, m.in. Żelazową Wolę, Laski i Nieporęt.
- 24m
Wielkopolska południowo-zachodnia
Są takie regiony, które mijamy w pośpiechu, nieświadomi drzemiącego w nich potencjału. A przecież południowo-zachodnia Wielkopolska, obszar między Poznaniem a Wrocławiem, warta jest uwagi. Szeroki, płaski jak stół, jakby stworzony do przemarszu wojsk teren byłego województwa leszczyńskiego zasługuje, by wydobyć się z cienia sąsiadów. Zobaczymy m.in. Rawicz, Leszno i zamek w Rydzynie.
- 24m
Władysławowo i okolice
Władysławowo, jeden z najpopularniejszych polskich kurortów, otaczają wody Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Ten fragment wybrzeża latem tętni życiem i jest coraz liczniej odwiedzany w innych porach roku. Zobaczymy miasto i pobliskie miejscowości, latarnię morską w Rozewiu i mokradło Bielawskie Błota. Posłuchamy historii o wrakach spoczywających na dnie Bałtyku.
- 25m
Kraina Wygasłych Wulkanów
Pogórze Kaczawskie, zwane Krainą Wygasłych Wulkanów, to jeden z najpiękniejszych i najmniej znanych terenów Dolnego Śląska. Ta słabo zaludniona, niezadeptana przez turystów kraina ma wiele do zaoferowania. Powulkaniczne wzniesienia, Organy Wielisławskie, miasteczko Świerzawa, zamki w Bolkowie i w Świnach, pałac w Roztoce i drewniany Kościół Pokoju w Jaworze to tylko niektóre z kaczawskich atrakcji.
- 24m
Zatoka Gdańska
Gdy w XIX wieku rodziła się nowoczesna turystyka, Zatoka Gdańska była w jej awangardzie. Odkryta przez finansowe elity i artystów, a następnie szerokie masy, przyciągała inwestorów i urlopowiczów. Rybackie wioski przekształcały się w wakacyjne kurorty. Naszą podróż rozpoczniemy nad Półwyspem Helskim, następne zobaczymy Puck, Gdynię Sopot i Gdańsk.
- 23m
Pojezierze Gnieźnieńskie
Pojezierze Gnieźnieńskie to miejsce narodzin państwa polskiego. Właśnie tu znajduje się najwięcej budowli i artefaktów związanych z działalnością pierwszych Piastów. Poszybujemy nad krainą ponad stu jezior, z których najbardziej znane są Gopło i Lednica. Zobaczymy Żnin, Gąsawę, Gniezno, Kruszwicę, Inowrocław oraz imponującą rekonstrukcję pradziejowego grodu w Biskupinie.
- 24m
Pojezierze Lubuskie i Park Narodowy Ujście Warty
Pojezierze Lubuskie to miejsce, w którym krzyżują się szlaki wschód-zachód i północ-południe. Łatwo dojechać stąd do Berlina, Poznania, Szczecina, a także Hamburga i Pragi. Ta pograniczna kraina zachowała swój odrębny charakter. Zobaczymy m.in. położone na grobli miasteczko Łagów z zamkiem joannitów, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Park Narodowy Ujście Warty i Gorzów Wielkopolski.
- 23m
Wzdłuż Noteci
Główny szlak wodny północno-zachodniej Polski wysycha. Noteć, łącząca Wisłę z Odrą, Bydgoszcz z Rotterdamem i portami Morza Północnego, w perspektywie kilkunastu lat może stać się rzeką sezonową. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec? Polecimy z biegiem Noteci, zahaczając o Bydgoszcz, Nakło, Piłę, Ujście, Czarnków, Wronki i Stobnicę.
- 23m
Z biegiem Odry. Od Bramy Morawskiej do Brzegu
Odra to najmocniej przekształcona z polskich rzek. W epoce przedprzemysłowej długością dorównywała Wiśle. Później człowiek postanowił okiełznać jej nurt i z Odry ubyło niemal 200 kilometrów. Wyprostowano meandry, ścięto brzegi, ocembrowano starorzecza. Mimo to rzeka zachowała wiele ze swej urody. Lot rozpoczniemy nad Raciborzem, kierując się na Kędzierzyn-Koźle, Gogolin, Opole i Brzeg.
- 24m
Kotlina Kłodzka
Kotlina Kłodzka to wąski pas ziemi między pasmami Sudetów, południowy wypustek na mapie Polski i północne wcięcie na mapie Czech. Poszybujemy po obrzeżach kotliny, podążając szlakiem cennych zabytków i sławnych ludzi. Na naszej trasie znajdą się m.in. pałac w Bożkowie, zamek w Ząbkowicach Śląskich, pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Złoty Stok i Lewin Kłodzki.
- 24m
Mazury
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych Polski, raj nie tylko dla żeglarzy. Naszą podróż rozpoczniemy nad Kanałem Elbląskim, kierując się na Lidzbark Warmiński, Szczytno, Mikołajki, Ryn i Giżycko. Posłuchamy opowieści o dawnej i najnowszej historii regionu, poszybujemy nad Wilczym Szańcem, zamkiem w Kętrzynie i pałacem w Sztynorcie.
- 24m
Ponidzie
Mała, niepozorna rzeka Nida kształtuje krajobraz dzisiejszej Kielecczyzny, łagodnie meandrując wśród pagórków i pól. Przybysze porównują Ponidzie z Roztoczem, innym przywodzi na myśl pejzaże Toskanii. Ten nieduży region, kraina polskiej reformacji, partyzanckich walk i jednej z najsłynniejszych stadnin konia arabskiego, wciąż czeka na odkrycie. Zobaczymy m.in. Pińczów, Busko-Zdrój i Wiślicę.
Sezon 5
10 odcinków- 0m
Na Południe od Warszawy
Podróż z Otwocka do Orońska.
- 0m
Dolina Dolnej Narwii
Podróż z Michałowa do Dąbrowy Tarnowskiej.
- 0m
Od Małego Krakowa do Małego Krakowa
Podróż z Tarnowa do Bóbrki.
- 0m
Z Sądecczyzny do Babiej Góry
Podróż z Nowego Sącza na Babiej Góry.
- 0m
Na Południe od Łodzi
Podróż z Dąbrowy nad Czarną do Kleszczowa.
- 0m
Nadodrze
Podróż z Głogowa do Trzebiechowa.
- 0m
Od Legnicy do Trzebnicy
Podróż z Legnicy do Trzebnicy.
- 0m
Góry Sowie
Podróż od Jeziora Bystrzyckiego do Henrykowa.
- 0m
Rudawski Park Krajobrazowy
Podróż z Chełmska Śląskiego do Kowar.
- 0m
Szlakiem Warty
Podróż z Jarocina do Lichenia Starego.
- 0m
Wielkopolski Park Narodowy
Podróż z Wrześni do Mosiny.
- 0m
Bory Tucholskie
Podróż z Swornegogacia do Kłomina.
Sezon 6
10 odcinków- 22m
Bory Dolnośląskie
- 22m
Szlakiem Templariuszy
- 23m
Śladami zamków i inkwizycji
- 23m
Ze Śląska do Krakowa
- 22m
Wokół Szczecina
- 23m
Zagłębie Dąbrowskie
- 22m
Polesie Lubelskie
- 22m
Na wschód od Warszawy
- 22m
Od Bań do Pisza
- 23m
Wzdłuż północnych granic
Sezon 7
10 odcinków- 22m
Beskid Wyspowy i okolice Krakowa
- 22m
Śląskie drogi
- 22m
W sercu kraju
- 22m
Centralny Okręg Przemysłowy
- 23m
Staropolski Okręg Przemysłowy
- 22m
Puszcza Drawska
- 22m
Dolina Słupi
- 23m
Szlakami Podkarpacia
- 22m
Tajemniczy Dolny Śląsk
- 22m
Na południe od Wrocławia
Rok premiery
Dostępne języki
- Polski
Oceny
TMDB
8
Gatunek
- Dokumentalny
Opis
Polska z góry – serial dokumentalny o tematyce krajoznawczo-historycznej. Ujęcia kręcone są za pomocą drona, do wysokości 500 metrów. W każdym sezonie widzowie wybierają jedną miejscowość, która zostaje zekranizowana w odcinku dodatkowym.
Gdzie jeszcze można zobaczyć:
Rekomendacje
Tła
Brak teł
Zacznij darmowy okres próbny już dziś!
Dołącz do CineBase i odkryj bogatą bibliotekę filmów, seriali oraz unikalnych treści, które masz zawsze pod ręką. Dzięki bezpłatnemu okresowi próbnemu możesz bez zobowiązań sprawdzić, co dla Ciebie przygotowaliśmy